E-usługa „Wirtualne laboratoria” działa w oparciu o technologię Infrastruktury wirtualnych stacji komputerowych – ang. Virtual Desktop Infrastructure (w skrócie VDI). Istotą tej technologii jest zastąpienie tradycyjnej stacji komputerowej przez jej obraz dostępny na serwerze. VDI dostarcza szeroko rozumianych usług przetwarzania danych w sposób dużo bardziej elastyczny, pewny, wydajny i ekonomiczny niż można to uczynić za pośrednictwem tradycyjnych stacji komputerowych. Użytkownik może skorzystać z wirtualnego komputera nie tylko w siedzibie firmy, ale z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem sieci Internet. Połączenie z wirtualnym desktopem można zrealizować za pomocą dowolnego urządzenia dostępowego jak komputer stacjonarny, notebook, tablet czy smartfon, pracującego pod dowolnym systemem operacyjnym z zainstalowanym klientem VDI lub wyposażonym w przeglądarkę internetową. Samo urządzenie jak i łącze internetowe może się charakteryzować przeciętnymi (wręcz słabymi) parametrami wydajnościowymi. Szybkość przetwarzania danych w tym przypadku nie zależy od wydajności urządzenia dostępowego, a od mocy wirtualnego komputera. Urządzenie dostępowe oraz łącze internetowe muszą sobie jedynie radzić z przetwarzaniem obrazu przekazywanego z serwera, na którym osadzono wirtualną maszynę.
Korzyści dla użytkownika płynące z zastosowania technologii VDI to między innymi:
- nieograniczony czasowo ani miejscem dostęp do oprogramowania Wydziału Zarządzania UW,
- możliwość korzystania z uprawnień do korzystania z serwisów i portali internetowych przyznanych dla komputerów w lokalizacji Wydziału/Uniwersytetu (adresów IP) znajdując się poza tą lokalizacją,
- możliwość uzyskania wysokiej wydajności pracy aplikacji – nieosiągalnej na komputerach domowych
Łącząc się z komputerem „Wirtualnego laboratorium” możesz się poczuć jakbyś siedział przy komputerze w fizycznym, tradycyjnym laboratorium komputerowym Wydziału Zarządzania.
Kto może korzystać?
W chwili obecnej usługa jest dostępna dla pracowników i studentów Wydziału Zarządzania UW. W niedalekiej przyszłości przewidujemy udostępnienie usługi dla pracowników i studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak można korzystać?
- Dostęp z komputera (komputer stacjonarny/notebook) przez przeglądarkę
- Dostęp z komputera za pomocą klienta VMware Horizon (dedykowany program)
- Dostęp z urządzenia mobilnego za pomocą klienta VMware Horizon (dedykowana aplikacja)
- Korzystanie z urządzeń USB i drukarek podłączonych do lokalnego komputera